תזונת ציפורים

כאשר אנחנו מגדלים ציפורים ישנם גורמים רבים שמשפיעים על בריאותם, אבל אחד הגורמים החשובים ביותר הוא התזונה. ציפור שאינה אוכלת אוכל מזין ועשיר עלולה לסבול מתת תזונה ועקב כך מבעיות בריאות קשות. חלק גדול מהציפורים שאנו מגדלים סובל מתת תזונה וזה נובע מהעובדה שהם מקבלים בתור מזון גרעינים בלבד. מזון לציפורים שמכיל רק גרעינים הוא אינו איכותי ואינו מספק את הצרכים התזונתיים של הציפור. צריך לזכור שציפור בטבע חשופה למגוון רחב של מזונות וכאשר היא נמצאת בכלוב חשוב לדמות מצב זה ולספק לה תחליפים נאותים. מזונם של הציפורים צריך להכיל ויטמינים שחשיבותם לבריאות הציפורים היא קריטית. לדוגמה ציפור שלא תקבל מספיק ויטמין A תסבול מפגיעה במערכת העיכול והנשימה ומזיהומים שונים. ציפור שסובלת ממחסור בויטמין 1B תסבול ממחלת עצבים קשה שנקראת ברי. סוג הציפור וגודלה משפיע גם הוא על מזונה. ציפורים קטנות כמו קנריות או פינקים יצרכו פחות מזון מאשר הארה ארגמנית שיכולה להגיע לגודל של 85 סנטימטרים. כדאי להעשיר את מזונה של הציפור בפירות וירקות מגוונים, כאשר הירק היחיד שאסור לה לאכול הוא אבוקדו.

סוגי אוכל לציפורים

גרעינים וזרעים – אלו הם המזונות הבסיסיים של הציפורים והם כוללים גרעיני תירס, סויה, שעורה, חיטה, דוחן, שיבולת שועל ועוד. כאשר רוכשים מזון מסוג זה חשוב שהוא יכיל תערובת של מספר סוגי זרעים וגרעינים כדי להעלות את ערכו התזונתי. מומלץ לרכוש את התערובות האיכותיות יותר שיש בהם תוספת של חלבונים, מינרלים וויטמינים.

כופתאות – בדומה למזון המבוסס כופתאות לכלבים וחתולים, קיים מזון כזה גם לציפורים. מזון זה הוא עשיר יותר מאשר מזון המבוסס על גרעינים בלבד ומכיל גם פירות שונים המעשירים את המזון ומספקים חלבונים, פחמימות, שומנים, מינרלים וויטמינים החיוניים לציפור. ניתן לרכוש מזון זה בשקים גדולים אפילו של 10 קילוגרם. שקים כאלו נשמרים לזמן ממושך ויכולים להספיק לתקופה ארוכה. כאשר רוכשים כופתאות מחברות מזון לבעלי חיים שמוכרות ובעלות מוניטין, מובטח שמוצר זה עבר סדרה ארוכה של מבחנים ונבדק מדעית כדי להבטיח שהוא מכיל את כל הרכיבים הדרושים לתזונה בריאה עבור ציפורכם.